Ekim 19, 2021
11 11 11 ÖÖ
TCP nedir ? Aktarım Katmanı 2
Aktarım Katmanı Tcp Nedir
Yönlendirme Nedir 2 ?
Yönlendirme Nedir ?
Ağ Katmanı Nedir 2 ?
Ağ Katmanı Nedir ?
Veri Bağı Katmanı Nedir 2 ?
Android Studio Nasıl Kurulur ?
Veri Bağı Katmanı Nedir ?
Fiziksel Katman Nedir ?
Son Yazılar
TCP nedir ? Aktarım Katmanı 2 Aktarım Katmanı Tcp Nedir Yönlendirme Nedir 2 ? Yönlendirme Nedir ? Ağ Katmanı Nedir 2 ? Ağ Katmanı Nedir ? Veri Bağı Katmanı Nedir 2 ? Android Studio Nasıl Kurulur ? Veri Bağı Katmanı Nedir ? Fiziksel Katman Nedir ?

Netcraft – IPlocation Nedir , Nasıl Kullanılır

Paylaşım , Takip İçin

Netcraftın ne olduğuna geçmeden önce netcraft penetrasyon testi için olmazsa olmaz diyebileceğimiz bir adımdır. Penetrasyon testi adımlarından pasif bilgi toplamaya dahildir  . Penetrasyon testi için bilgi toplamamız gerekir ve bunun içinde birden fazla site , araç mevcuttur.

.Netcraft pasif bilgi toplamalarımız da bilinen , yüzeysel bilgileri görmemizi , bulmamızı sağlayan bir sitedir . 

Nasıl kullanılacağına da bakacak olursak . Burda da aynı şekilde tools kısmına gelip internet research kısmından bilinen ip yi veya bilinen domain adresini yazarak bakabiliriz.

 

 

Iplocation Nedir , Nasıl Kullanılır

Iplocation sitesinden önce IP adresinin ne olduğuna değinelim . IP adresi telefonunuzun bilgisayarınızın yerel ağ veya internet üzerinde benzersiz bir adresidir. (İnternet Protokolü) türkçe karşılığıdır. Konum bilgisi içerir ve cihazların iletişim için açık , erişilebilir olmasını sağlar .

IP adresleri, noktalarla ayrılmış sayı dizeleridir. Dört sayıdan oluşan dizeler şeklinde ifade edilirler (örnek. 192.168.3.50). Dizedeki her bir sayı 255 ile 0 arasında değişebilir. Yani IP adresleri 255.255.255.255 ve 0.0.0.0 aralığında olabilir.

Penetrasyon testi adımlarında pasif bilgi toplama adımlarından birisidir . Penetrasyon testi için bilgi toplamamız gerekir . Iplocation pasif bilgi toplamalarımız da bilinen , yüzeysel bilgileri görmemizi , bulmamızı sağlar . 

Nasıl kullanılacağına da bakacak olursak . bilinen ip yi veya bilinen domain adresini yazarak bakabiliriz.

Pasif bilgi toplama adımında genel olarak bu tarz sitelerden bilgi alınır. Aktif bilgi toplama adımına göre daha az daha yüzeysel bilgiler alınır. Aktif bilgi toplamada ise biraz daha penetrasyon testinin içine girmiş oluruz.


Paylaşım , Takip İçin
0 0 votes
Article Rating

Bir Cevap Yazın

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
HAYALİNDEKİ YAZILIM
%d blogcu bunu beğendi: