Mart 26, 2023
11 11 11 ÖÖ
2048 Old Game Privacy Policy
Scan Text – Metin Tarayıcı Terms & Conditions
Scan Text – Metin Tarayıcı Privacy Policy
Calculator – Hesap Makinesi Privacy Policy
Calculator – Hesap Makinesi Terms & Conditions
QR Code Reader – Kare Kod Okuyucu Terms & Conditions
QR Code Reader – Kare Kod Okuyucu Privacy Policy
Show PDF – PDF Görüntüleyici Terms & Conditions
Show PDF – PDF Görüntüleyici Privacy Policy
Photo Editor – Resim Düzenleme Uygulaması Terms & Conditions
Son Yazılar
2048 Old Game Privacy Policy Scan Text – Metin Tarayıcı Terms & Conditions Scan Text – Metin Tarayıcı Privacy Policy Calculator – Hesap Makinesi Privacy Policy Calculator – Hesap Makinesi Terms & Conditions QR Code Reader – Kare Kod Okuyucu Terms & Conditions QR Code Reader – Kare Kod Okuyucu Privacy Policy Show PDF – PDF Görüntüleyici Terms & Conditions Show PDF – PDF Görüntüleyici Privacy Policy Photo Editor – Resim Düzenleme Uygulaması Terms & Conditions
java

JAVA

Paylaşım , Takip İçin

Java tarihte ilk defa Sun Microsystems tarafından 1995 yılında bütün platformlara sürülen bir programlama dilidir.

Java basit, modern, nesne yönelimli, tip-korumalı ve C ile C++ dillerinin iyi özeliklerini almış bir dildir. Fazla olarak, her platformda çalışabilme yeteneğine sahiptir. Bu yetenek, onu yalnız bilgisayarlarda değil, internet uygulamalarına, cep telefonlarına, oyun makinelerine, ev aletlerine kadar geniş bir yelpazede uygulama alanı bulmasını sağladı. Bu nedenle, Java’yı hem programlama dili, hem de bir ortam olarak düşünebiliriz. Bu ortamda işletim sistemi, ağlar, internet programlama, veritabanı ve bütün orta katman (middleware) teknolojileri yer alır.

Özetle, Java basit bir dildir. Kolay öğrenilir. Genel amaçlı bir dilin bütün hünerlerine sahiptir. C, C++ dillerinin iyi özeliklerini almıştır. Kullanıcı dostu ve hızlı bir uygulama geliştirme  aracıdır.

Java Nedir ?

 • Java, nesneye dayalı ve platform bağımsız bir programlama dili olarak tanımlanabilir.
 • Java’nın başlıca özellikleri:

•Basittir

•Mimari yapıdan bağımsızdır

•Nesne Yönelimlidir

•Taşınabilirdir

•Dağıtıktır

•Yüksek performanslıdır

•Çoklu iş yeteneği vardır

•Sağlamdır

•Dinamiktir

•Güvenlidir

Eğer biraz programlama biliyorsanız bu deyimlerin ne anlama geldiğini kolayca sezebilirsiniz , ne olduğunu tahmin edebilirsiniz. Bu yazılar hiç programlama bilmeyenler için yazıldığına göre, yukarıdaki deyimleri biraz açıklamakta yarar olabilir. Yapılan açıklamaları şimdi anlamayanlar üzülmesinler, çünkü basitçe söylenen bu deyimler java dilinin özüdür. Onların gerçek anlamları ancak, derslerin tamamı okunduktan sonra iyice anlaşılabilecektir.

Java basittir. Java’yı tasarlayanlar kaynak programın kolay yazılabilmesini, kolay derlenmesini ve kolay düzeltilmesini (debug) amaçladılar. Java’nın C++ diline göre çok daha basit olmasının temel nedeni, otomatik bellek tahsisi yapması ve işi biten nesneleri bellekten yok etmesidir (garbage collection).

Java nesne yönelimli bir programlama dilidir. Nesne yönelimli programlama paradigmasının bütün avantajlarını taşır. Programcıya kalıtım, polimorfizm, modular programlama, hata ayıklama (debug) ve kodların yeniden kullanılabilmesi gibi önemli yetenekleri sunar.

Java dağıtık bir sistem olma niteliğine sahiptir. Bir ağ üzerindeki birden çok farklı bilgisayarın bütünleşik bir sistem olarak bir arada çalışmasını sağlar.

Java çoklu iş yapma (multithreaded) yeteneğine sahiptir. Çoklu iş yapma niteliği, bilgisayarın aynı anda birden çok işi yapabilmesi demektir. Başka dillerde sistemle ilgili prosedürlerin çağrılmasıyla yaptırılan multithreaded özeliği java dilinin özünde vardır. Multithreaded yeteneği, özellikle görsel programlamada ve ağ programlamada önem kazanır.

Java platform bağımsızdır. Java programları harklı platformlar için ayrı ayrı değil, JVM için bir kez derlenir. Derleme sonunda ortaya çıkan java bytecode JVM tarafından yorumlanır. Bytecode, JVM yüklü her makinede çalışabilir. JVM sanal makinesi her makineye kolayca ve ücretsiz yüklenebilir. Dolayısıyla, java programları bir kez yazılır ve her yerde çalışır.

Java taşınabilir. İşletim sisteminden ve donanımdan bağımsız oluşu nedeniyle, Java Bytecode bir bilgisayar sisteminden farklı bir başkasına kolayca taşınır. Aynı java  programının farklı sistemlerde sorunsuz çalışabilme yeteneği,  programlama alanında geniş ufuklar açmıştır.

Java sağlamdır. Başka dillerin ancak koşturma anında belirleyebileceği hataları, java  derleme anında belirler. Güçlü hata ayıklama (debug) yeteneği vardır. 

Java güvenlidir. Java dili, derleyicisi ve yorumlayıcısı güvenlik öncelikli olarak tasarlanmıştır. Tasarımında güvenliği öne çıkaran ilk dildir.

Java Ağ dostudur. Java’da ağ programı yazmak, dosyalara veri gönderip veri almak kadar kolay bir iştir.

Java Bileşenleri Nelerdir ?

 

 • JDK(Java Development Kit)
 • JRE (Java Runtime Environment)
 • JVM(Java Virtual Machine)
 • Java ile program geliştirmek istiyorsak JDK ihtiyaç duyarız.
 • JVM Java’nın Byte kodu çalıştırabildiği ve sanal makinasıdır.
 • .class uzantılı derlenmiş bytecode dosyalarını çalıştırır.

Java Derleyicisi 

 • Java kaynak kodları .java eklentili text dosyalarda saklanırlar.
 • Java derleyicisi (javac) (compiler) bu kaynak kodlarını .class uzantılı bytecode dosyalarına dönüştürür.
 • Oluşturulan bytecode dosyaları platformdan bağımsız olarak JVM üzerinde çalışırlar.

Kaynak -> Derleyici -> Bytecode

şeklindedir. Eclipse ve Netbeans kullanabilirsiniz.


Paylaşım , Takip İçin
0 0 votes
Article Rating

Bir Cevap Yazın

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
HAYALİNDEKİ YAZILIM
%d blogcu bunu beğendi: