Ocak 27, 2023
11 11 11 ÖÖ
2048 Old Game Privacy Policy
Scan Text – Metin Tarayıcı Terms & Conditions
Scan Text – Metin Tarayıcı Privacy Policy
Calculator – Hesap Makinesi Privacy Policy
Calculator – Hesap Makinesi Terms & Conditions
QR Code Reader – Kare Kod Okuyucu Terms & Conditions
QR Code Reader – Kare Kod Okuyucu Privacy Policy
Show PDF – PDF Görüntüleyici Terms & Conditions
Show PDF – PDF Görüntüleyici Privacy Policy
Photo Editor – Resim Düzenleme Uygulaması Terms & Conditions
Son Yazılar
2048 Old Game Privacy Policy Scan Text – Metin Tarayıcı Terms & Conditions Scan Text – Metin Tarayıcı Privacy Policy Calculator – Hesap Makinesi Privacy Policy Calculator – Hesap Makinesi Terms & Conditions QR Code Reader – Kare Kod Okuyucu Terms & Conditions QR Code Reader – Kare Kod Okuyucu Privacy Policy Show PDF – PDF Görüntüleyici Terms & Conditions Show PDF – PDF Görüntüleyici Privacy Policy Photo Editor – Resim Düzenleme Uygulaması Terms & Conditions

2021 TYT – AYT Tercih İçin İpuçları

Paylaşım , Takip İçin

sivas cumhuriyet üniversitesi

Tyt – Ayt Tercih ve Bölümleri

İlk önce sizlere kendi bölümümü tanıtarak başlayalım. Bilgisayar mühendisliği önü açık ve kendinizi geliştirebileceğiniz çeşitli kendi içinde alanları bulunan bir bölümdür. İsterseniz bilgisayar oyunları kodlayıp tasarlayabilirsiniz isterseniz bir web sitesi kodlayıp tasarlayabilirsiniz. Bunların dışında çeşitli kullanılan programları örnek olarak otomasyonları fabrika ve şirketlerde kullanılan makinelerin veya uygulamaları kodlayabilirsiniz. Eğer kendinizi geliştirirseniz belli bir dil veya konu üzerinde yoğunlaşıp oldukça tavsiye edeceğim bir bölümdür. Zorluklarına gelecek olursak nasıl ki bir konuşma dilini İngilizce , Almanca vb. öğrenmesi üstüne durulması gereken sürekli pratik ve çalışma gerektiren bir eylem ise bu dilleri öğrenmekte aynı şekilde bu gerekenleri ve uygulama yaparak kodlama yaparak öğrenebilirsiniz.

Ayt tercihleri yaparken dikkat etmeniz gerekenler

Ayt tercihleri yaparken dikkat etmeniz gereken hususlara değinelim. Ayt sıralamanız ve ayt puanınız elbette ki önemlidir fakat ayt de tercih yaparken dikkat etmeniz gereken sıralamadır. 2020 sıralama kılavuzuna göre yaklaşık 15.000- 25.000 önünüzde gelen üniversite ve bölümleri ilk başa yazarsınız ve aynı şekilde 25-50 arkanızda kalan üniversiteleri yazarak tercihinizi tamamlayabilirsiniz.

Tyt tercihleri yaparken dikkat etmeniz gerekenler

Tyt tercihleri yaparken dikkat etmeniz gereken hususlar ise şu şekildedir. Ayt ye göre burada sıralamaya çok fazla ön sıraya konmaksızın hem sıralamaya hem de puanı göz önünde bulundurarak tercih yapmanız gerekmektedir. Yani anlayacağınız sadece puana veya sıralamaya göre tercih yapılmamaktadır. Hem sıralamayı esas alarak hem de puanınızı esas alarak sıralama yapıp tercih yapmanız gerekmektedir.

Diğer dikkat edilecekler

Diğer dikkat edilecek konulara değinelim bu konu için size tavsiyem istediğiniz bölümle alakalı araştırmalar yapmak. Nasıl araştırmalar olacaklar derseniz eğer bu araştırmalar bölümün mezun olduktan sonra ne iş yapacağınız ile ilgilidir. Bunun dışında alacağınız dersleri öğrenip nasıl dersler olduğuna bakabilirsiniz . Dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise seçeceğiniz bölümün o şehirde nerede olduğudur. Merkezde olan üniversiteler oldukça iyidir. Fakat merkeze saatler dakikalar uzaklıkta olan fakülteleri tespit edip ona göre karar vermeniz gerekmektedir. 

Az bilinen bölümler

Bildiğiniz üzere ailenizin veya yakınlarınızın aklına sadece mühendislik tıp hukuk fakülteleri ve bir kaç tane daha fakülte gelmektedir. Fakat bu fakültelerde okuyup mezun olmuş olmasına rağmen kendini geliştirememiş binlerce kişi bulunmaktadır. Önemli olan sizin seveceğiniz bir bölüme ve ilerde seveceğiniz bir iş yapmanızdır. Eğer seveceğiniz bir bölüm veya bir iş olursa kendinizi geliştirebilirsiniz. Ne yazık ki ülkemizde kendini yeteri kadar geliştirip işi olmayan da bir çok gencimiz bulunmaktadır. Bu konu hakkında ise geliştirmekle beraber biraz daha girişimci yaratıcı olursanız belki bir nebze de olsa şansınız artabilir.

Değerli arkadaşlarım kardeşlerim , Başaramamanız, sınavdan kalmanız , başvuru sonucunuzun kötü gelmesi , tercihinizin gelmemesi kendinizi geliştirememeniz gibi çeşitli sebeplerden dolayı ve bunun gibi bir çok sonuç asla sizin suçunuz değildir. Bunun bir çok sorumlusu olabilir ama en önemli ve değişmesi gerekeni ne yazık ki eğitim sistemidir.

sivas cumhuriyet üniversitesi

Öneri 

Çeşitli tercih kılavuzu robotları mevcuttur internette aratarak bir tanesine bağlı kalmaksızın birden fazla tercih robotu ile gerekli değerleri girdikten sonra aşağı yukarı bilgi sahibi olabilirsiniz hangi bölümler hangi üniversitelerin geldiği ile alakalı. Fakat yine de bunlarla sınırlı kalmayıp bir öğretmeninize veya bilen bir tanıdığınıza sormanızda yarar vardır.

Bilgisayar mühendisliği dersleri için bakabilirsiniz: https://hayalindekiyazilim.com/blog/


Paylaşım , Takip İçin
5 1 vote
Article Rating

Bir Cevap Yazın

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
HAYALİNDEKİ YAZILIM
%d blogcu bunu beğendi: